Tipy pro začínající chovatele papoušků

Zejména v době karanténní jsme se začali doma celkem nudit. Toužili jsme po jisté společnosti, bohužel tu lidskou jsme příliš navštěvovat nemohli. A tak jsme si s velkou oblibou začali pořizovat zvířata. Vedle pejsků a koček jsme si pořídili také papoušky, kteří jsou skutečně skvělými společníky, zejména pokud se naučí mluvit. Pokud jste se zařadili také mezi začínající chovatele, máme pro vás několik tipů, jak se o ně správně starat.

Klec musí být dostatečně prostorná a umístěná na světlém místě

Ať už si domů pořizujete velkou aru nebo menšího papouška jménem žako, je zapotřebí mu nabídnout dostatečně velkou klec. Tu ideálně sestavte z hliníkových profilů stavebnice Aluhobby, což je ostatně velká zábava. Vrátíte se na malou chvíli do dětství, kdy bylo vaší nejoblíbenější činností stavění lega. Jen tedy ze stavebnice Aluhobby vykouzlíte krásnou ptačí klec nebo venkovní voliéru.

Až bude klec připravená na nového obyvatele, postavte ji ideálně do místnosti, kde trávíte nejvíce času. Nedávejte papouška do tmavého rohu místnosti, ale naopak ho přemístěte na světlé místo, kde bude mít krásný výhled na okolí.

Nespěchejte na něj

Zejména ze začátku je důležité, abyste na něj nijak nespěchali. To, že ho chce vidět celá rodina je sice hezké, na druhou stranu ho můžete opravdu velmi vyděsit. Papoušek si musí zvyknout, a to nejen na lidi, kteří se o něj nově starají, ale také na různé zvyky, které v domácnosti převládají.

Mnozí odborníci doporučují, že je dobré nechávat papouškovi zapnuté rádio, aby si snáze zvykl na lidský hlas. Samotní majitelé by však na něj měli mluvit také, a to klidným hlasem.

Na důvěře záleží

Většina majitelů si chce nového okřídleného společníka ochočit. A není na tom nic špatného, ale opět apelujeme na jednu věc – na papouška nespěchejte. Je důležité si vybudovat důvěru, bez kterého to zkrátka nejde ani v tomto vztahu.

Nebuďte na něj hluční, nedělejte prudké pohyby, spíše vyzařujte příjemný klid. Dopřejte svému papouškovi nějaké dobroty v podobě pamlsků pro papoušky a nechte ho, ať si zvykne na vaši ruku.