Zimní road trip je dobrý nápad. Pamatujte však na zásady bezpečné jízdy

Krásná zimní krajina nás doslova pobízí k tomu, abychom v ní nějaký ten čas strávili. Zatímco někteří berou batohy na záda a vydávají se vstříc dobrodružstvím, jiní oprašují vestavby do aut a přemýšlí nad tím, kudy bude vést cesta. Ať už se chystáte na několikadenní road trip, kdy budete spát někde na odpočívadle u krásně zasněženého lesa, nebo se chcete dostat jen blíže k vytyčenému cíli během jednodenního výletu, v každém případě pamatujte na zásady bezpečné jízdy.

Každý řidič ví, že jízda v zimě je trochu komplikovanější a náročnější. Je zapotřebí být připraven nejen na namrzlou silnici, ale také na panikařící nezkušené řidiče, kteří dostanou smyk a otočí se několikrát na vozovce dokola. Zimní silniční komunikace jsou zkrátka a dobře nevyzpytatelné, proto mějte ony zásady bezpečné jízdy na mysli.

Nastavte si správně sedadlo

Jen málokterý řidič si uvědomuje, že zásady bezpečné jízdy v autě začínají už v garáži, respektive před zažehnutím motoru. Vůbec prvním krokem vedoucím k bezpečné jízdě je správné nastavení sedadla. To je klíčové proto, abyste mohli svůj vůz dobře ovládat. Pokud byste jen stěží dosáhli na brzdy, pravděpodobně byste nedokázali zavčasu správně reagovat, pakliže by došlo k nějaké neočekávané situaci na silnicích.

Obecně platí, že kolena by při vymáčknutí pedálů neměla být propnutá. Opření buďte oběma rameny.

Naučte se chovat v rizikových situacích

Už několikrát bylo zmíněno, že v zimě na silnicích může dojít k několika nepříjemným incidentům. Bohužel neopatrní, nezodpovědní a nezkušení řidiči často zpanikaří, což vede ke katastrofickým scénářům. Aby se vám panika v podobných situacích vyhnula, je dobré se naučit, jak tento krizový okamžik zvládat.

Naštěstí se na internetu dočtete o tom, jak auto dostat pod kontrolu, když se dostanete do smyku. Zjistěte si, co udělat, když dojde k přetáčivému momentu, když najedete do zatáčky, a také co dělat ve chvíli, když dojde k nedotáčivému momentu.