Znáte všechny výhody mediačního jednání?

Na rozdíl od zdlouhavého řešení sporu s právníky s sebou mediace přináší řadu výhod. V tomto článku vám prozradíme 3 hlavní přednosti, které jsou s mediací spojeny.

Mediace není konfrontace

Jsme národem, který obecně není příliš veden k tomu, abychom si své problémy řešili sami. Jakmile se nám zdá, že se nám děje nějaká nesprávnost, automaticky běžíme danou věc konzultovat s právníky. Přeci jen – právník je zde od toho, aby hájil naše zájmy. Problém však spočívá v tom, že naše zájmy mnohdy pořádně ani nezná. Ví pouze to, co mu sami sdělíte.

Mediaci si přitom nepleťte s konfrontací. Takový facilitativní mediátor dokonce v počáteční fázi vůbec nenechá klienty mluvit na sebe a veškerá komunikace probíhá přes něj.

TIP: Zajímá vás, jak se stát mediátorem? Absolvujte Výcvik mediace, který vás na vykonávání této profese připraví.

Mediace nehledá viníka

Mediace si klade za cíl najít možnosti, jak ze současného stavu udělat řešení, které je uspokojivé pro všechny, kterých se daná situace týká. Aby mediátor mohl takové řešení najít, musí zjistit například to, v čem klienti spatřují bod zlomu a co se vlastně z jejich pohledu stalo.

Neznamená to však, že mediátor hledá viníka. To by totiž v konečném důsledku nikomu nepomohlo.

Mediátor hledá takové řešení, se kterým budou strany spokojené

Další nespornou výhodu mediace symbolizuje skutečnost, že mediátor hledá takové způsoby řešení, které jsou plně v pravomocích a dispozicích jednotlivých stran konfliktu. Z mediace by proto klienti vždy měli odcházet spokojení a s řešením, které se v dané chvíli jeví jako nejlepší možné.

Mediace vás nebude stát desítky tisíc

Cenu za mediaci si mediátor vždy stanovuje sám. Jeho povinností však je s její výší seznámit strany ještě před zahájením mediace. Řešení sporu soudní cestou vás obvykle vyjde na vyšší desítky tisíc. Oproti tomu mediace se pohybuje v jednotkách tisíc korun.

Navíc je zcela běžné, že soudní spor trvá i roky. Mediační jednání je obvykle tříhodinové s tím, že může skončit i dřív. A je možné jednotlivé schůzky opakovat podle toho, jak se to stranám právě hodí.

Pokud se strany s mediátorem scházejí opravdu poctivě a pravidelně, lze výsledky mediace očekávat během 1-3 měsíců.

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.