Co dělat když mám puchýř

Pokud vyrazíte na delší pěší túru v nových botách, koledujete si o nepříjemné puchýře. Ty vznikají díky zvýšenému tření v některém místě, kde se pak uvolní první vrstva kůže od druhé a vznikne kapsa naplněná tekutinou.

Existují různé rady, co dělat. Propichování se nedoporučuje kvůli riziku infekce, která může v některých případech vést až k otravě krve. Lepší proto nepropichovat, neboť tekutina shromážděná v puchýři chrání postižené místo před dalším poškozením a udržuje na odhalené škáře sterilní prostředí. Ideálním ošetřením je vlhké hojení za použití hydrokoloidních náplastí, jelikož rány se hojí rychleji ve vlhkém prostředí. Pokud se nám podaří puchýř strhnout, vrátíme strženou kůži zpět na místo, které desinfikujeme, potřeme hojivou mastí a přelepíme náplastí.

Propíchnutí puchýře se povoluje jen ve výjimečných případech například u běžců. Je to v situacích, kdy je puchýř hodně naplněn a má tendenci samovolně prasknout. Je ale třeba použít řádně dezinfikovanou jehlu, nikoliv nad plamenem, neboť na hrotu mohu ulpět částečky popela.